Разяснения за лицата предлагащи на пазара на семена от сортове коноп, за които е издадено Разрешение по чл. 39а, ал. 2 от Закона за посевния и посадъчния материал (ЗППМ) и Наредба № 3/28.03.2019 г. за условията и реда за получаване на разрешения за лица, които предлагат на пазара семена, предназначени за научни цели или селекционна дейност, и семена, предназначени за демонстративни и/или производствени опити, разрешените за целта количества в зависимост от растителните видове, опаковката и етикетирането на семената.
Разрешение по чл. 39а, ал. 2 от ЗППМ за предлагане на пазара на семена от видове полски култури се издава за семена от сортове, за които е подадено заявление за сортоизпитване с цел вписване в Официалната сортова листа (ОСЛ) на Република България, но все още не са одобрени за вписване.
Семената, принадлежащи към сортове от вида коноп, трябва да съответстват на изискванията, определени в приложения № 2 и 3 на Наредба № 100 от 2006 г., за "сертифицирани семена", а максималното тегло на партидата и минималното тегло на пробите на - приложение № 4 от същата наредба.
За установяване на съответствието на семената с изискванията, длъжностни лица от ИАСАС извършват полска инспекция на посева и вземат проби от хомогенни партиди семена.
Разрешените количествата семена чл. 39а, ал. 2 от ЗППМ за всеки сорт коноп не могат да надвишават 0.1 % от количества семена от същия растителен вид, използвани годишно в страната.
На пазара могат да се предлагат само семена в запечатани опаковки. Опаковките със семена се запечатват официално от ИАСАС по начин, който не позволява да бъдат отваряни, без да се наруши целостта на опаковката или без да останат следи от увреждания върху етикета.
Семена, произведени извън територията на България, следва да бъдат опаковани и запечатани официално или под официален контрол от органа по сертификация в съответната страна.
Съгласно чл. 30 от Наредба № 100 от 2006 г. официално запечатаните опаковки могат да бъдат отваряни и запечатвани отново само с разрешение на ИАСАС. В случай на повторно запечатване на новия етикет се отбелязва датата на повторното запечатване и името на органа, разрешил повторното запечатване - ИАСАС.
Процедурата по чл. 30 от Наредба № 100 от 2006 г. се прилага и в случаи на разфасоване на семена, като етикетите от отворените опаковки се предават на длъжностното лице на ИАСАС, с протокол, в момента на разфасоване.
Лицата извършващи търговия с посевен и/или посадъчен материал следва да бъдат регистрирани по реда на Наредба № 13/31.03.2004 г. за реда за регистрация на търговци на посевен и посадъчен материал (загл. изм. - дв, бр. 87 от 2018 г., в сила от 19.10.2018 г.).
Съгласно чл. 28 от Наредба № 13 от 2004 г. всеки търговец е длъжен да води книги за закупения и продаден посевен материал, с който извършва търговия, като за всеки търговски обект се води отделна книга. Книгата се води по образец съгласно приложение № 3 от Наредба № 13 от 2004 г., като търговецът е длъжен да я предостави при поискване от ИАСАС, както и да изпраща в ИАСАС копие от книгата за справки и да я съхранява в срок до 5 години от приключване на дейността му.
Съгласно чл. 24 от Наредба № 3 от 2019 г. в края на всеки производствен сезон, по време на срока на валидност на разрешението, ИАСАС изисква информация за резултатите от изпитванията или опитите, провеждани от земеделските стопани (в кооперации, в селскостопански предприятия и др.) и количествата семена, предложени на пазара, и държавата членка, за която са били предназначени.
Цитираните наредби могат да бъдат видяни на електронния адрес на ИАСАС: https://iasas.government.bg/cms/%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B8